Competition Results

Posted on: 17 September


11 October 2021

After two rounds of the 2021 Club Championship no one has established an unassailable lead in any Grade, with the deciding rounds, to be held in a fortnight the key to victory.

Dave Crawford looks fairly comfortable in A Grade with his two par rounds of 72 giving him an edge of 6 shots over Tom Stewart with Hunter Caldwell some way back in third.

Ben Rolfe has the lead in B Grade with rounds of 81 and 84 giving him a 4 shot lead over Andreas Geach and 7 from Troy Henning.

C Grade is the tightest race with Tony Monday, after rounds of 94 and 93 3 shots ahead of Steve Edgenton and 4 ahead of Alan Kelly.

Saturday’s First Round of the Championship, which doubled as the October Monthly Medal saw Kim Howard with 69 net edge out Sean Smith on a countback for the Monthly Medal, whilst Ben Rolf sizzled around the course with 63 net to take the B Grade Monthly Medal from Troy Henning with 69 net.  The C Grade Monthly Medal was won by Steve Edgenton on a countback from Tony Monday after both finished on 71 net.

Ball winners were Norman Marshall with 71 net, Sean Bradshaw with 72 net, Roy Hankinson with 72 net, Frank McKnight with 72 net, Lindsay Blewitt with 72 net Richard Hanna with 73 net, Warren Bray with 73 net and Andreas Geach with 73 net.

Nearest the Pins went to Kerry Blencowe on the 4th, Rodney Baker on the 9th, Troy Henning on the 11th and Greg Quinn on the 17th.     The Burke’s Plant Hire Long Drives went to Brian Searl (A Grade), Ben Rolfe (B Grade), and Andrew Dunkerley (C Grade).

Saturday’s Ladies Single Stableford was won by Pat Crawford with 38 points, followed by ball winners Rulie Steinfort with 33 points, Gaye Wilson with 33 points, Misook Barnes with 32 points and Donna Smith with 31 points.

Sunday’s second round of the Club Championship saw A Grade taken out by John Gargett with 66 net from Rodney Baker with 67 net,  B Grade was taken out by Jeff Burgess with 68 net from Nick Moon with 68 net and C Grade was taken out by Tony Monday with 70 net from Harry Mould with 73 net.

Ball winners were Gary Forster with 69 net, Ben Rolfe with 69 net, Neil MacKenzie with 69 net, Dave Douglass with 70 net, Andreas Geach with 70 net, and Mike Introna with 70 net.

Nearest the Pins went to Rodney Baker on the 4th, Steve Young on the 9th, Dave Douglass on the 11th and Norman Marshall on the 17th.     Long Drives went to Jamie Woodcock (A Grade), Andreas Geach (B Grade), and Andrew Dunkerley (C Grade).

Sunday’s Ladies Monthly Medal went to Donna Smith with 68 net from Yvonne Barnes with 71 net.

Ball winners were Jenny Rainsford with 72 net, Amanda Forster with 74 net, Helen Crawford with 76 net, Misook Barnes with 78 net and Gaye Wilson with 79 net whilst  Donna Smith took out the long drive prize.

A Grade in Wednesday’s Medley Single Stableford was won by Kim Howard with 37 points, whilst B Grade was won by Ken McGrath with 36 points (winning his match with David Crawford in the process) and C Grade was won by Misook Barnes with 39 points.

Ball winners were Dave Crawford with 35 points, Phil Amey with 35 points, Tom Stewart with 35 points. Simon Allen with 35 points, Peter Smith with 34 points, Robert Smith with 34 points, Mal Crockett with 33 points, Andreas Geach with 33 points and Andrew Dunkerley with 32 points.

 


Back to previous page